Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man döms för smuggling av kvarts kilo kokain

En man från Spanien döms för att ha försökt smuggla in över en kvarts kilo kokain via Arlanda i juli.

Mannen döms till tre års fängelse för att ha smugglat in 257 gram kokain 21:a juli. Kokainet bestående av två paket förvarade mannen i sina underkläder. Mannen förnekade brott och hävdade att man förväxlat hans med beslag från någon annan. Mannen är spansk medborgare och saknar anknytning till Sverige. Förutom fängelsestraffet så får han inreseförbud till Sverige under tio års tid.

Text: Daniel Iskander
Research: Jamshid Jamshidi

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.