Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Man döms för mordförsök efter baseballattack

En man i 30-årsåldern döms för försök till mord efter att ha slagit en man med ett baseballträ i Sigtuna i december.

Det var strax före jul som en man från Sigtuna misshandlade en annan man grovt i ett bostadsområde i Sigtuna, mannen fick motta flera slag mot huvudet med ett baseballträ. Han ådrog sig frakturer, underhudsblödningar och stötskador på lungan. Utöver det misshandlade han en kvinna med baseballträet. Gärningsmannen utdelar cirka 60 slag mot mannen med baseballträet. De inblandade var bekanta med varandra men gärningspersonen ska ha mått psykiskt dåligt under en tid.
Efter en rättspsykiatrisk undersökning konstateras att mannen inte kan dömas till fängelse, men han döms för mordförsök och misshandel till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Han ska också utge skadestånd till mannen på 163 000 kronor och till kvinnan på nästan 24 000.
Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.