En man från Söderhamn döms efter att ha hotat en receptionist på Arlanda central: - när ni gör så här är det inte konstigt att folk väljer att använda pistol, ska mannen ha sagt.
Händelsen inträffade 16:e juni i somras, mannen som är i 60-årsåldern hade kommit till Arlanda via flyg och skulle resa vidare med tåg. Men han fick inte ut någon biljett och hamnade i receptionen på Arlanda Central. Där blev han allt mer högljudd och aggressiv enligt domen som föll tidigare i veckan.
Mannen ska ha sagt följande: ”när ni gör så här är det inte konstigt att folk väljer att använda pistol” och ”du måste ju förstå att folk tar till våld när man inte blir bra bemött eller får hjälp”.
Receptionisten blev chockad av händelsen och tryckte på överfallslarmet, hotet uppfattades öven av en arbetskollega som vittnade i rätten. Mannen döms till 4200 kronor i dagsböter för olaga hot men han nekar till brottet, han ska även betala 5000 kronor i skadestånd till målsägaren.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun höll den 5 maj ett trygghetsmöte på ICA Kvantum Märsta, tillsammans med butikens ledning, Liberalernas rättspolitiske talesperson Martin Melin samt kommunpolitikerna Pernilla Bergqvist och Lars Naur. Syftet var att diskutera den otrygga situation som råder i och omkring butiken.
Blåljus Under vecka 17 har polisen i Sigtuna kommun registrerat totalt 148 anmälningar om misstänkta brott. Av dessa rörde 89 brott som ska ha inträffat under veckan, medan övriga anmälningar avser händelser från tidigare tidpunkter.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.