Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Man dömd efter att ha försökt bosätta sig på Arlanda

En verklig situation av filmen The Terminal utspelade sig på Arlanda i slutet av förra året när en man försökte bosätta sig på Arlanda.

SVT Stockholm och UNT.se rapporterar att en 37-årig man har nyligen blivit dömd för att tre gånger på tre månader ha tagit sig in olagligt på Arlanda flygplats med hjälp av upphittade boardingkort. Dessa inträffade på Arlanda Airside, den delen av flygplatsen som ligger bortom säkerhetskontrollerna, vilket klassas som ett allvarligt brott då det är ett skyddsobjekt.

Mannen, som är medborgare i ett EU-land och kom till Sverige i slutet av oktober förra året, fick första gången han dömdes 14 dagars fängelse. Vid det tredje tillfället, som inträffade i januari i år, dömdes han till en månads fängelse och utvisning. Åklagaren noterar att det är ovanligt med fängelsestraff för denna typ av brott, men på grund av de täta återfallen inom loppet av tre månader ansåg rätten det befogat.

Även hovrätten beslutade nyligen om utvisning för att förebygga upprepning av brottet, då mannen uttryckte önskan om att återvända till Arlanda flygplats efter avtjänat straff. Han förblir därför frihetsberövad fram till verkställigheten av utvisningen.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.