Foto: Jamshid Jamshidi

Man blottade sig i säkerhetskontrollen

En man blottade sig i säkerhetskontrollen under söndagen och misstänks för sexuellt ofredande.

UNT rapporterar om ett man under söndagen i samband med säkerhetskontrollen helt oprovocerat valde att blotta sig. Mannen drog ner kläderna och visade könsorganet för personalen i säkerhetskontrollen.  Han identifierades av polisen och delgavs misstanke om sexuellt ofredande.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.