Foto: Jamshid Jamshidi

Man blev hundbiten i bråk

Polis kallades till Valsta under måndagskvällen med anledning av ett bråk där bland annat en man blev biten av en hund.

Vid 21.40-tiden larmades polis till Valsta efter uppgifter om bråk där flera personer var inblandade. Tre unga män stod och skrek utanför en port enligt personen som larmade. En av de inblandade ska även ha blivit biten av en hund. Polis har upprättat en anmälan om misshandel men det är oklart om någon hade behov av sjukvård.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.