En person grips av polis, men släpps efter förhörFoto: MMS-BildEn person grips av polis, men släpps efter förhörFoto: MMS-BildFoto: MMS-BildPolis på plats i Valsta håller förhör
Flickor attackerades av man i Valsta
Två tonårsflickor attackerades under kvällen av en okänd man i Valsta. Enligt anhöriga till flickorna skedde det helt oprovocerat. – Vi jobbar med ärendet, säger Mats Eriksson, polisens informatör.
Flickorna som attackerades larmade polisen klockan 20.08 på tisdagskvällen. Händelsen ska ha skett på gångvägen vid Valsta centrum. – Det står i händelserapporten att de blivit attackerad men vad det är för något vet jag inte då det är för tidigt att säga, det verkar som att den här personen bland annat har skrikit mot målsägande, säger Mats Eriksson, informatör vid polisens ledningscentral. – Vi har upprättat en anmälan avseende ofredande och hållit flera förhör, det finns en misstänkt men han är inte gripen.
Uppmanar: Gå inte ut när det är mörkt Anhöriga till en av de två 16-åriga flickorna berättar för märsta.nu att attacken skett helt oprovocerat. Den okända mannen ska utan någon anledning sprungit i full fart mot flickorna och attackerat dem. De anhöriga vill uppmana föräldrar att inte låta sina barn gå ut själva när det är sent på dygnet. – Jag vill att människor ska läsa det och se till att deras barn inte går ut ensamma på natten, säger hon till märsta.nu.
Fotnot: De tidigare uppgifterna om att en man misshandlats har tillbakavisats av polis.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.