En man har anhållits misstänkt för mordet på en 47-årig man som sedan dumpades i Forsby mellan Odensala och Knivsta rapporterar P4 Uppland.
Mannen hittades död i en brinnande rishög i Forsby, utanför Odensala, i mitten av februari. Polisen misstänkte att mannen flyttats dit och att kroppen satts i eld tillsammans med rishögen. Under en tid vädjade polisen om tips från allmänheten i området. Man trodde att något fordon kört via Märsta upp till Forsby, därefter dumpat kroppen och tänt på.
Enligt Radio Uppland har en man anhållits misstänkt för mordet, denne förhördes av polis under fredagen men kammaråklagare Pontus Melander vid Uppsala tingsrätt vill inte kommentera fallet. Den misstänkte är på sannolika skäl anhållen.
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.