Man anhållen för misstänkt mord utanför Odensala

En man har anhållits misstänkt för mordet på en 47-årig man som sedan dumpades i Forsby mellan Odensala och Knivsta rapporterar P4 Uppland.

Mannen hittades död i en brinnande rishög i Forsby, utanför Odensala, i mitten av februari. Polisen misstänkte att mannen flyttats dit och att kroppen satts i eld tillsammans med rishögen. Under en tid vädjade polisen om tips från allmänheten i området. Man trodde att något fordon kört via Märsta upp till Forsby, därefter dumpat kroppen och tänt på.

Enligt Radio Uppland har en man anhållits misstänkt för mordet, denne förhördes av polis under fredagen men kammaråklagare Pontus Melander vid Uppsala tingsrätt vill inte kommentera fallet. Den misstänkte är på sannolika skäl anhållen.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening