Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Mamman i rätten: Försvunnet barn är rykten

Förra veckan rapporterades om ett misstänkt mord på spädbarn. I samband med att pappan delgavs misstanke för grovt narkotikabrott så blev familjens två barn omhändertagna enligt LVU. Mamman till barnen menar i rätten att det misstankarna om mord på spädbarn enbart är rykten eftersom hon varken varit gravid eller fött ett barn.

I tisdags kom beslut från Förvaltningsrätten i Uppsala om ett omedelbart omhändertagande av två barn i Märsta. Bakgrunden var att båda vårdnadshavarna misstänks för grovt narkotikabrott. I rätten kommenterade barnens mamma misstankarna om att det saknas ett barn i familjen. Hon kallar det för skvaller och att en granne påstått sig ha sett henne med ett spädbarn som sedan försvunnit. Kvinnan säger att uppgifterna saknar stöd i verkligheten då hon varken varit gravid eller fött något barn.

Läs mer: Utreds för mord – häktas för narkotikabrott

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.