Mamma United har projekt på flera platser runt om i landet, bland annat i Märsta Foto: Pressbild

Mamma Uniteds projekt viktigt även under sommaren

Under sommarlovet kommer den ideella organisationen Mamma United att driva initiativet Mamma United Trygg i Märsta för att öka tryggheten för barn och ungdomar.

När skolorna stänger förlorar många barn i utsatta områden en trygg plats med rutiner och mat. Mamma United Trygg syftar till att öka vuxennärvaron och förhindra rekrytering till kriminella grupper. Mammor som tidigare deltagit i Mamma Uniteds program kommer att dela ut mellanmål på platser där barn ofta vistas. Initiativet, som även genomförs i andra kommuner, stöds i Märsta av HLH-stiftelsen och pågår under hela sommarlovet. Detta ger barn en möjlighet att få mat och mammorna en chans till arbetsträning. Anja Nordenfelt, grundare av Mamma United, uttrycker glädje över att kunna sprida initiativet till fler kommuner och hoppas på samma positiva effekt som i tidigare områden.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.