Tessan Berkovits ligger bakom Spin of Hope på We i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Målet: Samla in 60 000 till Barncancerfonden

Therese Berkovits och WE gör det i år igen, deltar i Spin of Hope, men nu ska man samla in 60 000 kronor till Barncancerfonden: - Vi fick ihop över 45 000 förra året och vårt mål var 25 000. Engagemanget från medlemmar, icke-medlemmar och personal var helt fantastiskt, berättar Therese för märsta.nu

För andra året i rad blir det Spin of Hope på WE i Sigtuna. Spin of Hope innebär att man kan cykla eller delta i nån annan aktivitet på anläggningen och betalar för det, alla pengar går sedan till Barncancerfonden. En del bokar en cykel en stund eller kanske en hel dag och turas om att cykla i lag. WE kommer att ha olika erbjudanden på cykel, bland annat kan man boka en ”Guldcykel” för 3000 kronor, under dagen kan man boka in sig på andra pass och betala 125 kronor per person. En guldcykel har redan bokats in av Team Zorba, meddelar Therese Berkovits, nyligen utsedd Årets PT och personlig tränare på WE.
– Nu vill WE peppa hela Sigtuna att bilda lag och spinna till förmån för Barncancerfonden. Målet för Barncancerfonden är att samla in 6 miljoner kronor. WE Sigtunas mål är 60 000 kronor, säger Therese.

Inspirerad av canceröverlevare
Therese Berkovits har själv ett personligt engagemang för saken då hon kom i kontakt med Gary Fleming som är initiativtagare till Spin of Hope och Ride of Hope.
– Han är canceröverlevare och valde att kombinera sitt stora intresse, cykel och detta viktiga ämne. Hans engagemang för detta har verkligen inspirerat mig, berättar hon.

Samlade in 45 000
Förra året fick anläggningen ihop 45000 kronor, nu ska man alltså öka den summan upp till 60 000 kronor. Utöver deltagande under själva dagen kommer WE att gå ut med utmaning i sociala medier för att få in ännu mer medel till saken.
– Håll utkik på vårt instagramkonto och Facebook, hälsar Therese.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening