Mälartåg kommer ge besked i slutet av månaden huruvida man trappar upp sin trafik mellan Uppsala-Stockholm via Märsta efter SJ:s beslut om nedläggning.
SJ kommer att sluta köra sina regionaltåg på sträckan Stockholm-Uppsala från den 15 december 2024, meddelades det den 27 augusti. Däremot kommer Mälardalstrafiks Mälartåg, som också trafikerar samma sträcka, att fortsätta köra som vanligt. Mälardalstrafik arbetar för att säkerställa att resenärerna får en tillfredsställande tågtrafik efter förändringen.
Den exakta tidtabellen för 2024 kommer att fastställas i slutet av september när Trafikverket beslutar om den nya tågplanen. Mälardalstrafik uppger att de hoppas kunna ge ytterligare information tidigare.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.
Notiser Ett kraftigt oväder drog in över Sigtuna kommun under torsdagen och orsakade att träd blåste ned på flera platser. Vinden ställde till problem framför allt längs vägar, i parker och i kommunens elljusspår.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.