MälarenFoto: Daniel Iskander

Mälaren hotad som dricksvattentäkt av Märstaån

Mälarens vatten kan vara hotat av Märstaåns höga halter av PFAS eftersom ån rinner ut i Mälaren.

Märstaån har sedan länge höga halter av det giftiga ämnet PFAS, ämnen som kommer från förorenad mark på Arlanda. De höga halterna upptäcktes 2012 men är fortsatt höga, det kommer ta hundra år innan de är nedbrutna enligt SVT Stockholms rapportering. Länsstyrelsen är nu oroliga för att Mälaren ska påverkas den giftiga Märstaån. Försök pågår med att begränsa spridningen av PFAS från Arlanda. Främst är det från gammalt brandskum efter brandsläckningsövrningar i närheten av banorna.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.