Foto: Pressbild/Mälardalsrådet

Mälardslasrådet träffas om Arlandas framtid

70 politiker från Mälardalsrådets infrastruktursamarbete kommer att samlas på Clarion Hotel Arlanda Airport för att diskutera och fatta beslut om framtiden för transportnätverket i Stockholm-Mälarregionen. Målet är att förbättra regionens internationella tillgänglighet och öka konkurrenskraften.

Mötet lockar ledande politiker från kommuner och regioner över hela den centrala Sverige, inklusive Region Stockholm, Region Uppsala, Region Västmanland, Region Örebro län, Region Sörmland, Region Östergötland och Region Gotland.

Huvudtemat för mötet är att säkerställa en hög internationell tillgänglighet som är avgörande för den framtida utvecklingen av Stockholm-Mälarregionen. Politikerna kommer att föra vidare diskussioner om vägval för transportsystemets utveckling. Ett särskilt fokus ligger på att förbättra regionens internationella tillgänglighet och stärka dess konkurrenskraft i den globala arenan.

Tidigare beslut och ställningstaganden om utvecklingen av Arlanda flygplats, EU:s järnvägsinfrastrukturkapacitet och det europeiska transportsystemet (TEN-T) kommer att vara centrala ämnen för diskussionen. För mer detaljerade information om tidigare beslut, besök gärna Mälardalsrådets hemsida.

På mötet deltar också framträdande gäster, inklusive Johan Davidson (KD), statssekreterare vid Landsbygds- och infrastrukturdepartementet, som kommer att leda ett samtal om regeringens transportpolitik. Peter Norman, som är Arlandautredare, kommer att dela sina insikter om Arlandas utveckling, och Jonas Abrahamsson, VD för Swedavia, kommer att presentera perspektiv från flygplatsoperatören.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Nyheter Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Nyheter Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Nyheter Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Nyheter Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.