Foto: Insändarbild/Ingvar Westlin

Mälardalsrådet vill se utvecklad infrastruktur runt Arlanda

Mälardalsrådet har uppmanat regeringen att satsa på infrastruktur runt Arlanda, bland annat E4:an

Fokus på Arlanda i regeringens infrastrukturproposition ligger på behovet av förbättringar av E4
vid flygplatsen, ett viktigt nav för både arbetspendlare och resenärer. Mälardalsrådet, som representerar sju regioner i Stockholm-Mälarområdet, har framhävt nödvändiga investeringar i transportinfrastruktur för att möta framtida behov. Dubbelspår på Mälarbanan och satsningar på Ostkustbanan är också prioriteringar för att säkerställa att tillväxten inte äventyras. Trots att budgetramen har höjts, är bristen på tillräckliga järnvägsunderhållsåtgärder fortfarande ett problem som påverkar pendlingen och tillgängligheten, särskilt vid Arlanda.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening