Mälardalsrådet välkomnar järnvägssatsningar på Arlanda
Den nyligen presenterade satsningen på bättre förbindelser till och från Arlanda via järnväg välkomnas av Mälardalsrådet.
Mälardalsrådet betonar vikten av att stärka järnvägsförbindelserna till Arlanda för att öka flygplatsens konkurrenskraft och underlätta resandet i Stockholm-Mälarregionen. I en nyligen presenterad delrapport från regeringens utredare Peter Norman framkommer flera förslag, bland annat satsningar på fyrspår mellan Uppsala och Stockholm samt ombyggnation av Märsta station.
Mälardalsrådets Jens Sjöström (S) och Kristoffer Tamsons (M) anser att regeringen måste omförhandla Arlandabaneavtalet för att göra resor med kollektivtrafik till flygplatsen mer tillgängliga. Ett centralt krav är att stationsavgiften vid Arlanda tas bort för att fler ska kunna välja tåget.
Rapporten pekar också på behovet av ökad kapacitet och underhåll i regionens järnvägssystem för att möta framtidens behov av resande och transporter. Detta inkluderar prioriterade projekt som ombyggnad av Stockholms Central och Tomteboda bangård innan 2035.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.