Maja De Bernardo i samband med att hon fick Miljöpriset av Gill Brodin (C)Foto: Sigtuna kommun
Majas kretslopp i Vetenskapens värld
Maja de Bernardos familj har egenförsörjning på livsmedel hemma i Sigtuna. Nu uppmärksammas familjen i Vetenskapens värld.
Maja de Bernardo och henens familj har tidigare prisats av Sigtuna kommun, i vintras fick de Sigtuna kommuns miljöpris för kretsloppet de har hemma med egenförsörjning av grönsaker och fisk. Nu uppmärksammas familjen i Vetenskapens värld under Framtidens mat. I programmet berättar Maja att en anledning till att hon och hennes familj har det egna kretsloppet är för att hon vill att barnen ska äta mat som inte besprutats och importerats.
Programmet sänds ikväll 20.00 och finns att tillgå via SVT Play.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.