Maja De Bernardo i samband med att hon fick Miljöpriset av Gill Brodin (C)Foto: Sigtuna kommun
Majas kretslopp i Vetenskapens värld
Maja de Bernardos familj har egenförsörjning på livsmedel hemma i Sigtuna. Nu uppmärksammas familjen i Vetenskapens värld.
Maja de Bernardo och henens familj har tidigare prisats av Sigtuna kommun, i vintras fick de Sigtuna kommuns miljöpris för kretsloppet de har hemma med egenförsörjning av grönsaker och fisk. Nu uppmärksammas familjen i Vetenskapens värld under Framtidens mat. I programmet berättar Maja att en anledning till att hon och hennes familj har det egna kretsloppet är för att hon vill att barnen ska äta mat som inte besprutats och importerats.
Programmet sänds ikväll 20.00 och finns att tillgå via SVT Play.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.