Foto: Pressbild

Magdalena Andersson besöker Arlanda på fredagen

Den socialdemokratiske partiledaren och förre statsministern Magdalena Andersson besöker Arlanda på fredagsförmiddagen.

Socialdemokraternas partiordförande, Magdalena Andersson, besöker Arlanda på fredagen som en del av sin kampanj inför EU-valet. Besöket äger rum klockan 09.30 och inkluderar ett verksamhetsbesök på Arlanda. Enligt Socialdemokraterna kommer Andersson bland annat att delta under en pushback samt föra samtal med fackliga representanter från Transport, Seko och Unionen. Besöket sker på Terminal 5.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.