Kristoffer Tamsons med Olov HolstFoto: Insändarbild/Moderaterna

(M) lovar krafttag mot plankare

Det ska tas hårdare tag mot plankare i kollektivtrafiken: - Arbetet mot fusk- och tjuvåkning måste vara en prioriterad fråga för en trygg och trivsam kollektivtrafik. Vi presenterar nu flera förslag för att ytterligare markera att SL ska vara till för hederliga betalande resenärer, säger trafiklandstingsråd Kristoffer Tamsons (M).

Beskedet från Moderaterna, tre dagar innan valdagen är att fusk- och tjuvåkning i kollektivtrafiken ska bekämpas ännu mer. Enligt ett pressmeddelande från Moderaterna har tjuvåkandet minskat under senare år och nu kommer nya insatser.
-Att kostnaden för fusket minskat under senare år är glädjande. Det är ett bevis på att vi är på rätt väg. Samtidigt finns mer att göra. Med våra förslag vill vi göra tydligt att Moderaterna är partiet för hederliga betalande resenärer, uppger Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd.

Om Moderaterna får makten efter valet utlovas fler biljettkontroller, höjda böter och krafttag mot återfallsplankare.
– Tuffare tag mot fusk är och förblir en viktig byggsten för en tryggare, bättre och rättvisare kollektivtrafik, avslutar Kristoffer Tamsons (M)

Tilläggsavgiften kan komma att höjas till 2800 kronor enligt förslaget, man vill också utreda en kriminalisering av så kallade p-kassor som syftar till att kring betalningsansvar i kollektivtrafiken samt att ordningsvakter får rätt att gripa de som vägrar identifiera sig vid en biljettkontroll.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening