Kristoffer Tamsons med Olov HolstFoto: Insändarbild/Moderaterna

(M) lovar krafttag mot plankare

Det ska tas hårdare tag mot plankare i kollektivtrafiken: - Arbetet mot fusk- och tjuvåkning måste vara en prioriterad fråga för en trygg och trivsam kollektivtrafik. Vi presenterar nu flera förslag för att ytterligare markera att SL ska vara till för hederliga betalande resenärer, säger trafiklandstingsråd Kristoffer Tamsons (M).

Beskedet från Moderaterna, tre dagar innan valdagen är att fusk- och tjuvåkning i kollektivtrafiken ska bekämpas ännu mer. Enligt ett pressmeddelande från Moderaterna har tjuvåkandet minskat under senare år och nu kommer nya insatser.
-Att kostnaden för fusket minskat under senare år är glädjande. Det är ett bevis på att vi är på rätt väg. Samtidigt finns mer att göra. Med våra förslag vill vi göra tydligt att Moderaterna är partiet för hederliga betalande resenärer, uppger Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd.

Om Moderaterna får makten efter valet utlovas fler biljettkontroller, höjda böter och krafttag mot återfallsplankare.
– Tuffare tag mot fusk är och förblir en viktig byggsten för en tryggare, bättre och rättvisare kollektivtrafik, avslutar Kristoffer Tamsons (M)

Tilläggsavgiften kan komma att höjas till 2800 kronor enligt förslaget, man vill också utreda en kriminalisering av så kallade p-kassor som syftar till att kring betalningsansvar i kollektivtrafiken samt att ordningsvakter får rätt att gripa de som vägrar identifiera sig vid en biljettkontroll.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.