Resultatet efter Onsdagräkningen
Resultatet under Valnatten

(M) backade i Onsdagsräkningen

Moderaterna tappade 0,2 procent i onsdagsräkningen men det påverkar ändå inte mandatfördelningen.

Nu är resultatet klart efter Onsdagsräkningen. Resultatet från valet som fortfarande är preliminärt finns på Valmyndighetens hemsida. Moderaterna backar från 32,6 till 32,4 men det påverkar inte mandatfördelningen för Alliansgruppen som står kvar på 27 mandat.

Centerpartiet ökar med 0,1, Liberalerna backar med 0,1, Socialdemokraterna går upp med 0,3, Vänsterpartiet ökar med 0,1, Miljöpartiet ökar med 0,1 och Sverigedemokraterna backar med 0,1. Samling för Sigtuna backar också med 0,1.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.