Foto: Tullverket

Lyxartiklar beslagtogs på Arlanda – misstänks vara brottsrelaterade

Under tisdagen vid 16-tiden kallades polis till Arlanda efter att Tullverket gjort en kontroll av en kvinnlig resenär.

Kvinnan, som är i 30-årsåldern och bosatt i Sverige, anlände från ett land utanför EU. Vid kontrollen uppmärksammade tullpersonal att hon förde med sig flera lyxartiklar, trots att hon saknar taxerad inkomst i landet.

Polis tillkallades till platsen och efter kontroll beslutades att tillgångarna skulle tas i beslag genom ett så kallat självständigt förverkande. Beslaget omfattade två designväskor och ett exklusivt armband, med ett sammanlagt nyanskaffningsvärde som överstiger 300 000 kronor.

Varorna misstänks ha införskaffats med medel från brottslig verksamhet. Ärendet utreds vidare.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.