Dick Lyngbrant med sportchefen Michael JonssonFoto: Insändarbild/Arlanda IBK

Lyngbrant tillbaka där det började

Dick Lyngbrant som förra säsongen coachade Rosersberg upp i ettan har skrivit på som spelare (!) för Arlanda IBK.

Moderklubben Arlanda IBK får tillbaka Dick Lyngbrant. Men inte som tränare utan spelare. Dick spelade förra året i Sigtuna, Division 4, och tränade upp Rosersberg i Division 1.
– Jag är här för att ta oss upp i trean igen säger Dick Lyngbrant enligt Arlandas hemsida.

Kontraktet är på ett år. Sportchefen Michael Jonsson säger att Dick är en viktig kugge i malsättningen att komma tillbaka. Flera andra spelare ska även ha kontrakterats men ännu inte offentliggjorts.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.