Foto: Sigtuna Kommun

Lyckat arbetsmarknadsprojekt fick nästan alla nyanlända i egen försörjning

Ett arbetsmarknadsprojekt som skulle få in nyanlända på arbetsmarknaden har varit så lyckat att nästan alla nu är i egen försörjning.

För tre år sedan skrevs de första deltagarna in i Etableringslyftet, sedan dess har närmare 360 personer i kommunen som är nyanlända gått programmet. 94 procent av dessa har idag egen försörjning trots långtidsarbetslöshet och begränsningar under pandemin.
– Etableringslyftet är ett framgångsrikt exempel som visar på möjligheterna när Arbetsförmedlingen samarbetar med kommunerna för att minska arbetslösheten och få fler i egen försörjning, säger Mattias Askerson (M), ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden i Sigtuna kommun.

290 personer har fått jobb och 68 har kunnat gå vidare till utbildning med studiemedel.
– Med rätt förutsättningar och arbetssätt går det att hitta lösningar för en målgrupp som annars har svårt att komma in på arbetsmarknaden. Vårt arbete bygger på närhet till deltagarna, arbetsgivarna och de inblandade myndigheterna, det är den direkta orsaken till våra goda resultat, säger Annika Nordgren, projektledare för Etableringslyftet.

Etableringslyftet är ett samarbete mellan Sigtuna, Väsby och Sollentuna. 93 personer är inskrivna just nu från samtliga kommuner. De flesta som börjat studera gör det mot bristyrken inom främst vård- och omsorg.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.