Magasinets crew med Stiko PerFoto: Insändarbild

Lyckad insamling för Stiko Per i Märsta

Stiko Per Larsson som besökte Magasinet i Märsta Centrum lyckades med ett av de bästa insamlingsresultaten på turnén: - Jag måste skicka en tanke bakåt till Märsta och Magasinet som igår (läs onsdag) slog till med ett av de absolut bästa insamlingsresultaten nånsin under en vandring. Jag är mållös.Tack, skriver Stiko i ett facebookinlägg

Vandringsturnén tillförmån för Barncancerfonden besökte Märsta på Nationaldagen. Magasinet levererade ett av de bästa resultaten på turnén. Magasinet hade sedan tidigare deklarerat att alla betalningar för maten oavkortat skulle gå till insamlingen. Utöver det kunde besökare i samband med uppträdandet swisha in pengar.

Stiko Per vandrar runt i landet för enbart logi och mat.
– Tack alla för stödet igår. Utan er hade detta inte gått att genomföra, hälsar Magasinets ägare Christian Cederferm.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.