Foto: Trygg i Märsta/Insändarbild

Lyckad Blåljusdag i Märsta Centrum

I lördags var det Blåljusdag i Märsta Centrum: - Vi är mycket tacksamma för alla Märstabor som kom och gjorde dagen till en succé säger Helena Kihlanki, projektledare Trygg i Märsta.

Trygg i Märsta arrangerafde Blåljusdagen i Märsta centrum där Brandkåren Attunda, Lokalpolisområde Sollentuna och Trygghetsenheten i Sigtuna kommun medverkade.
– Fastighetsägare kan göra mycket för att öka trivseln och tryggheten i bostadsområden, men behöver också samverka med andra aktörer för att skapa en verklig förändring. Blåljusdagen är ett bra exempel på hur Trygg i Märsta samverkar med lokalpolisområdet Sollentuna, Brandkåren Attunda och Trygghetsenheten i Sigtuna kommun, för att öka vår närvaro och finnas tillgängliga för Märstaborna. Vi är mycket tacksamma för alla Märstabor som kom och gjorde dagen till en succé säger Helena Kihlanki, projektledare Trygg i Märsta.

Dagen inleddes med att kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) höll tal om trygghet i kommunen, det brottsförebyggande arbetet och vikten av att samverka. Trygghetsenheten svarade på kommuninvånarnas frågor och gav information. Ett populärt inslag var tipspromenad där man kunde vinna en radiostyrd polisbil eller en brandmansuniform. Priser som delades ut av en polis respektive brandman.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.