Lustgas fortfarande tillgänglig – trots förbud i offentliga miljöer
Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
På ungdomsmottagningen MiniMaria i Märsta möter personalen unga som testat lustgas. Gasen används i dag inom vården och livsmedelsindustrin, men kan vid inandning ge allvarliga biverkningar som kvävning, nervskador, köldskador och psykiska besvär.
MiniMaria erbjuder stöd till ungdomar upp till 20 år och deras familjer. För vuxna med beroendeproblematik finns hjälp att få via kommunens öppenvård och mottagningsenhet. Kommunen uppmanar invånare att vara uppmärksamma och känna till att användning av lustgas är förbjuden på offentliga platser i Sigtuna – en regel som införts för att minska skador och missbruk.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.