Ibrahim Khalifa (S) tar spadtagetFoto: Sigtuna kommunSå här kommer anläggningen se ut när den är färdig. Foto: Illustration/Tress
Lunda får sportanläggning
Lunda öster om Arlanda får en ny multisportanläggning intill Lunda Kyrka som står klar redan våren 2017.
I veckan startade arbetet med att bygga den nya multisportanläggningen i Lunda, där kommer barn och unga kunna att spela fotboll, basket och tennis. I anslutning till anläggningen kommer även en återvinningsstation att uppföras av Förpacknings- och tidningsinsamlingen.
Anläggningen får konstgräs, fotbollsmål och basketkorgar. Den kommer att vara 20 meter bred och 40 meter lång. Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) var med vid spadtaget som skedde med en grävmaskin. Vinterid kommer den även kunna spolas för skridskor. Tanken är att den ska vara klar till våren men det kan påverkas av hur vädret ser ut i vinter.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.