Några av deltagarna i mötet: Jacob Wallenberg/Investor, Andreas Carlson/infrastruktur- och bostadsminister, Anna Kinberg Batra/landshövding i Stockholms län samt Jonas Abrahamson/Swedavia.Foto: Pressbild/Länsstyrelsen

Lunchmöte med Arlanda i fokus hos Länsstyrelsen

En samlad insats för att stärka Arlanda flygplats konkurrenskraft genomfördes under ett lunchmöte på Tessinska palatset.

Landshövdingen var värd för mötet där olika aktörer, både nationella och regionala, från privat och offentlig sektor deltog. Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson och regeringens samordnare i frågan, Peter Norman, var närvarande.

Arlanda flygplats, som är Sveriges största och har en central roll i det svenska transportsystemet, har nyligen förlorat mark gentemot andra stora flygplatser. Regeringen strävar efter att stärka Arlandas konkurrenskraft och möjliggöra långsiktig hållbar utveckling.

Landshövding Anna Kinberg Batra betonade vikten av att förbättra tillgängligheten till och från Arlanda för att säkerställa dess konkurrenskraft. Medverkande aktörer inkluderade landshövdingarna från Norrbotten, Stockholm och Uppsala län, region- och borgarråd från Region Stockholm och Stockholms stad, samt representanter från Vallentuna kommun, Trafikverket, Swedavia, Braathens, Handelskammaren, Svenskt Näringsliv, Investor, Ski Star och Arlandastad.

Landshövdingen framhävde att situationen är allvarlig och kräver en kraftsamling för att säkra Arlandas roll som en konkurrenskraftig och central förbindelselänk för näringslivet nationellt och internationellt.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening