Lufthansa Cargo stärker sin närvaro i norra Europa med ny fraktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Frankfurt
Lufthansa Cargo meddelar att man kommer att introducera en ny fraktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Frankfurt. Denna nya linje förväntas spela en viktig roll i att utöka frakttrafiken på Stockholm Arlanda Airport och stärka Lufthansa Cargos närvaro i norra Europa och Skandinavien.
För att betjäna den nya linjen kommer Lufthansa Cargo använda ett nyförvärvat Airbus A321F-flygplan och kommer att fokusera på att transportera varor inom teknik, läkemedel och maskinerdelar. Detta är en strategisk satsning för att möta efterfrågan på dessa produkter i regionen.
Det som särskiljer denna linje är att flygen kommer att avgå under natten från fredag till lördag. Detta skapar möjligheter för sena leveranser från Stockholm Arlanda på fredagar, vilka sedan kan omlastas i Frankfurt och skickas ut till Lufthansa Cargos globala nätverk nästa morgon. Detta erbjuder företag i regionen en fördel i form av sena leveransalternativ i slutet av produktionsveckan.
Henning Oldendorf, Head of Sales and Handling Nordics & Baltics på Lufthansa Cargo, understryker vikten av den nya fraktlinjen och möjligheterna den skapar för både import och export i regionen.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Näringsliv Linda Åmand blir ny verkställande direktör för Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Hon tillträder tjänsten den 6 oktober och ersätter Johan Stock som under många år arbetat i SIVAB men även inom Miljö- och hälsoenheten.
Näringsliv Arlandastad Group redovisar ett halvårsresultat som visar ökad affärsaktivitet och nya avtal. Intäkterna för första halvåret 2025 uppgick till cirka 170 miljoner kronor, med ett resultat på 16,8 miljoner kronor.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.