Ludvig FredmanFoto: Insändarbild/IFK Märsta

Ludvig Fredman imponerade på JSM – tog guld och EM-kvalade

Göteborgs Inne-SM för juniorer blev en framgångsrik tävling för kulstötaren Ludvig Fredman.

Han säkrade guldet i P19-klassen med ett resultat på 17,82 meter, över en meter längre än silvermedaljören. Det imponerande stöten innebär att Fredman nu har klarat kvalgränsen till sommarens junior-EM i Tammerfors, Finland.

Utöver guldet i kula tog Fredman även hem en silvermedalj i viktkastning. Tävlingen blev en jämn uppgörelse där Fredmans kast på 16,97 meter var drygt två decimeter från guldet.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.