Foto: Locum

Löwets närakut allt närmare stängning

Den verksamhet som idag finns på Löwenströmska i form av en närakut ser ut att gå i graven.

Löwenströmskas närakut ser ut att gå i graven, detta sedan Region Stockholm inte lyckats hitta en lösning för att driva det vidare tillsammans med de fyra husläkaraktörer som skulle dela på utökade arbetsbelastningen. Bara en av de fyra är beredda att köra vidare enligt ett pressmeddelande från Alliansen i Sigtuna kommun.
– Trots att vi förstår orsakerna och argumenten bakom beslutet samt känner till det ytterst ansträngda ekonomiska läget, måste detta ändå ses som ett sviket vallöfte från Regionen. När våra partier i valrörelsen gemensamt värnade om fortsatt akutvård på Löwet var budskapet från Regionens företrädare väldigt tydligt och kunde inte misstolkas – verksamheten skulle vara kvar i någon form, säger gruppledarna för Moderaterna, Väsbys bästa, Centerpartiet, Liberalerna, Samling för Sigtuna och Kristdemokraterna i Sigtuna och Upplands Väsby i ett gemensamt uttalande.

De borgerliga partierna i Väsby och Sigtuna samt Väsbys Bästa och Samling för Sigtuna förutsätter att Region Stockholm försöker hitta en lösning för fortsatt närakut- eller jourverksamhet på Löwenströmska.
– En lösning som behöver vara på plats innan nuvarande Närakut på Löwet stänger, uppger partierna.

Även Sverigedemokraterna är kritiska, (SD) i Region Stockholm anser att den blågröna majoriteten i regionfullmäktige sviker märstaborna.
-Majoritetens oförmåga att fatta välavvägda beslut drabbar nu invånarna i Märsta och i Upplands Väsby. Kommunen förlorar sin närakut och blir i stället lovade en husläkarjour – med ett avsevärt sämre vårdutbud – som ersättning. Sedan blir inte husläkarjouren verklighet, säger gruppledaren Gabriel Kroon.

Besvärligt väglag – risk för halka och snörök

Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening