märsta.nu är en av många tidningar som rapporterat om Love and Hopes arbeteFoto: VinterExtra

Love and Hope anklagas för lögn

Både Expressen och Aftonbladet har under lördagen avslöjat att Love and Hope inte arbetar med det som de utger sig för att göra; att rädda flickor undan prostitution i Nepal och Indien.

Nya avslöjanden kommer mot märstabaserade hjälporganisationen Love and Hope (tidigare LoveNepal). På lördagen gick både Expressen och Aftonbladet ut med artiklar om att Love and Hope inte räddar flickor från någon prostitution. Märstabon Jonathan Alfvén påstår att över 600 barn räddats från bordeller. En siffra som Expressen menar inte stämmer, i själva verket har man inte räddat någon alls utan det är en samarbetspartner som står för räddningarna eller polisen.

Flickor ska även ha lurats att berätta historier som inte stämmer samt att man köpt bilder som man hävdat är på räddade flickor men i själva verket inte är det. Love and Hope anser att det är förre samarbetspartnern Lighthouse Foundation som står för smutskastningen. Även svenska granskningar hat gjorts av organisationen:
-Har man varit i Nepal och arbetat förstår man direkt att det är något som inte stämmer, säger äventyraren Anneli Wester som granskat Love and Hope enligt Expressen.

kyrkovalet

Lågt valdeltagande vid förra kyrkovalet

Politik På söndag är det åter dags för kyrkoval. Vid det senaste valet 2021 deltog knappt var femte medlem i Svenska kyrkan, och i Sigtuna låg valdeltagandet mellan 13,6 och 20,4 procent beroende på församling, enligt en genomgång från Newsworthy.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.