PEAB och Sigtuna kommun är överens om "spökhusen" i ValstabackenFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Lösning klar för PEAB-husen
PEAB-husen som stått tomma i 16 månader ser nu ut att få en lösning då kommunen och PEAB enats om en försäljning av den aktuella marken för 20 miljoner kronor: - Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, säger kommundirektör Ulf Bergh.
märsta.nu var i början av 2016 först i landet med att rapportera om de så kallade PEAB-husen som står i Valstabacken (Märsta Port). Husen stod tomma på grund av marktvist mellan kommunen och PEAB. 2008 såldes området till PEAB för 38 miljoner men på grund av diverse faktorer missade PEAB att förlänga köpet eftersom man inte han starta bygget inom fem år. Därmed gick marken tillbaka till kommunen trots att PEAB redan betalat för den.
Nu har dock kommunen och PEAB enats om att marken där de fyra husen står ska säljas för 20 miljoner kronor. Utöver det kommer kommunen att ersätta PEAB för ombyggnaden av Valstavägen/Centrumleden med nio miljoner kronor. För det resterande markområdet föreslår kommunen att en ny detaljplan antas istället för den ursprungliga för Märsta port som kritiserades hårt av den dåvarande borgerliga oppositionen för att vara allt för likt ”Tenstastråket” utmed E18.
PEAB kommer att ha möjlighet att köpa marken för bebyggelse för 86 miljoner kronor, alltså mer än dubbelt jämfört med de 38 man betalade 2008. Hundrastgården vid Circle K som ursprungligen ingick exkluderas i denna option. – Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, uppger kommundirektör Ulf Bergh för märsta.nu
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.