PEAB och Sigtuna kommun är överens om "spökhusen" i ValstabackenFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Lösning klar för PEAB-husen
PEAB-husen som stått tomma i 16 månader ser nu ut att få en lösning då kommunen och PEAB enats om en försäljning av den aktuella marken för 20 miljoner kronor: - Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, säger kommundirektör Ulf Bergh.
märsta.nu var i början av 2016 först i landet med att rapportera om de så kallade PEAB-husen som står i Valstabacken (Märsta Port). Husen stod tomma på grund av marktvist mellan kommunen och PEAB. 2008 såldes området till PEAB för 38 miljoner men på grund av diverse faktorer missade PEAB att förlänga köpet eftersom man inte han starta bygget inom fem år. Därmed gick marken tillbaka till kommunen trots att PEAB redan betalat för den.
Nu har dock kommunen och PEAB enats om att marken där de fyra husen står ska säljas för 20 miljoner kronor. Utöver det kommer kommunen att ersätta PEAB för ombyggnaden av Valstavägen/Centrumleden med nio miljoner kronor. För det resterande markområdet föreslår kommunen att en ny detaljplan antas istället för den ursprungliga för Märsta port som kritiserades hårt av den dåvarande borgerliga oppositionen för att vara allt för likt ”Tenstastråket” utmed E18.
PEAB kommer att ha möjlighet att köpa marken för bebyggelse för 86 miljoner kronor, alltså mer än dubbelt jämfört med de 38 man betalade 2008. Hundrastgården vid Circle K som ursprungligen ingick exkluderas i denna option. – Det som nu hänt är att vi anser att det kan byggas betydligt fler lägenheter och Peab betalar för byggstart, uppger kommundirektör Ulf Bergh för märsta.nu
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.