Lola Svensson har under många år arbetat inom bostadssociala projekt, nu blir hon ordförande i Hyresgästföreningen.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Lola Svensson ny ordförande för Hyresgästföreningen Sigtuna

Hyresgästföreningen i Sigtuna har fått en ny ordförande. Lola Svensson har nyligen tagit över rollen och redan hunnit engagera sig i flera frågor som rör hyresgäster i kommunen.

Hyresgästföreningen i Sigtuna har fått en ny ordförande. Lola Svensson har nyligen tagit över rollen och redan hunnit engagera sig i flera frågor som rör hyresgäster i kommunen.

En ny förhandlingsdelegation för AB SigtunaHem har utsetts, liksom ett förvaltningsråd för det privata beståndet. Föreningen har också deltagit vid Hyresgästföreningen Region Stockholms fullmäktige, där en motion från Sigtuna bifölls.

Svensson berättar att man under våren informerat de förtroendevalda om den lokala bostadspolitiken och bjudit in till en gemensam träff med mat och samtal. I flera bostadsområden har föreningen startat odling i pallkrage i samarbete med lokala hyresgästföreningar.

Lola Svensson och styrelseledamoten Daniel Hedlund har även utsetts att representera Region Stockholm vid förbundsstämman i Malmö senare i år.

Samtidigt har föreningen fortsatt protestera mot kommunens planer på att bygga ett Kultur- och Aktivitetscenter på Valsta torg. Bland annat har en överklagan lämnats in till Länsstyrelsen gällande det beviljade bygglovet.

Hyresgästföreningen Sigtuna deltar även vid Valstadagen den 6 juni, där allmänheten kan träffa representanter mellan klockan 12 och 16.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.