Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Lokalt tiggeriförbud kan införas

Sigtuna är en av kommunerna i länet som avser undersöka om tiggeriförbud ska införas.

Högsta förvaltningsdomstolen har i måndags gett besked om att Vellinge kommun i Skåne har rätt att förbjuda tiggeri med hänvisning till ordningslagen.

Frågan har varit uppe lokalt i Sigtuna kommun i två års tid, bland annat har socialdemokraten David Lundqvist drivit frågan hela vägen upp till (S)-kongressen men där fått avslag. Dagens Nyheter har gjort en genomgång av hur länets kommuner ställer sig till tiggeriförbud.

Sigtuna är en av sju kommuner som är villiga att undersöka om det går att genomföra lokalt tiggeriförbud.
– Jag kan inte svara för hela kommunledningen, vi har inte hunnit tala hela Alliansen ännu. Men för Moderaterna är det positivt. Nu är det nedbrutet på kommunal nivå, vi måste titta på vad det innebär och vara överens, säger Olov Holst (M) till Dagens Nyheter.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.