Märstapolitikerin Levon Der Nercessian (MP) befinner sig i Paris där ett hus exploderat på grund av gasläcka. Foto: Privat
Lokalpolitiker i Paris: Det är spänt
Under dagen exploderade ett hus i Paris på grund av gasläcka, i staden befinner sig två kommunpolitiker på den årliga Fristadsförfattarkonferense: - Det är spänt, berättar Levon Der Nercessian (MP) i sms till märsta.nu
I Paris pågår den internationella ICORN-konferensen för fristadsförfattare. Sigtuna kommun skickade två politiker, Pernilla Bergqvist (L) och Levon Der Nercessian (MP). Under dagen exploderade även ett hus och parisarna är i chock även om det inte var ett attentat denna gång: – Det är spänt. Många tar taxi när de förflyttar sig och man pratar om det som hänt i Bryssel och Paris tidigare, skriver Levon Der Nercessioan i sms till märsta.nu
Paris borgmästare Ms. Ann Hidalgo är värd för ICORN-konferensen. Levon Der Nercessian berättar att hon tycker att det är viktigt att man fortsätter leva som vanligt och att det goda måste segra över det onda.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.