Terroristen på Drottninggatan greps i Märsta.

Lokalpolisen spanar på extremister

Lokalpolisområde Sollentuna där Sigtuna kommun är en del av spanar på extremister åt SÄPO, rapporterar tidningen Mitt i: - Vi har en klick här och har agerat på detta, berättar Emil Andersson, chef för lokalpolisområdet till tidningen.

För 15 månader sedan avslöjade Dagens Nyheter att Märsta är ett högriskområde för rekrytering av terrorister. Ett halvår senare visade det sig att Mohammed Belkaid som bott i Märsta varit delaktig i terrorattackerna i Paris och Bryssel, i våras greps terroristen från Drottninggatan just i Märsta. Nu rapporterar tidningen Mitt i att Lokalpolisområde Sollentuna som även inkluderar Sigtuna spanar på radikala extremister åt SÄPO:
-Det bygger på att Säpo har en öppnare dialog med polisen idag. Vi har mer detaljerad information lokalt nu, säger Emil Andersson, chef för lokalpolisområdet till Mitt i.

Fångar upp signaler
Emil Andersson berättar för Mitt i att lokalpolisen kan fånga upp signaler i arbetet på gatorna:
– Det är också vår uppgift att se till att ingen som har dessa tendenser slinker igenom systemet – utan att de fångas upp på vägen. Det handlar om att arbeta systematiskt och veta vad man ska göra när vi ser ett avvikande beteende, säger han.

”Finns en klick”
Polisen ska ha agerat på det nya samarbetet med SÄPO men exakt hur kan Emil Andersson inte gå in på. Men han bekräftar at det finns ett antal personer som man har koll på. Det handlar om alla typer av våldsbejakande extremism.
– Det finns en klick i lpo-området, och det finns inslag av alla delar, uppger Emil Andersson för Mitt i

 

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.