FC Arlanda vann P06-klassen
MIK P05 vann B-finalen. Danilo Kaptan, längst till vänster, sköt 2-1 mot Sunnersta med tre minuter kvarFoto: Insändarbild
Laddning före match hos FC Arlanda

Lokala vinnare i Märsta Games

Kommunens största fotbollsturnering Märsta Games arrangerades i helgen: - Det blev en fantastisk fotbollshelg med soligt väder och rekordantal 110 lag från runtom i landet och Finland, säger Märsta IK:s ordförande Kristoffer Rydén till märsta.nu

Det sprudlade av energi och glädje bland barn och ungdomar under Märsta Games. Märsta IK:s arrangemang lockade 110 lag från stora delar av Svealand och även Finland. Det spelades matcher över hela Vikingafältet, Sigtuna och Rosersberg under två dagar. Märsta IK:s Kristoffer Rydén var nöjd med turneringen och arrangemanget. Det blev en lokal vinnare i A-slutspelet, FC Arlandas P06, medan Märsta IK tog hem två segrar i B-finalerna (P04 och P05).

Kristoffer Rydén berättar att det var extra speciellt för P05 att spela då deras spelare Danilo Kaptan ska flytta från Märsta till Stockholm med sin familj och därmed gjorde sin sista match i MIK. Som grädde på moset fick han göra det avgörande målet med tre minuter kvar:
– Vi kommer att sakna honom. En toppen kille från en fantastisk familj som kom till Sverige för ett par år sedan under väldigt svåra omständigheter, säger Rydén.

FC Arlandas tränare Eddi Khalaf berättar för märsta.nu att det var en underbar fotbollshelg och att deras P06 vann A-finalen efter seger med 3-2 mot Bollstanäs. P03 kom hela vägen till A-final men förlorade där och fick därmed nöja sig med ett silver.
– Vi hade en bra helg hela föreningen, säger Khalaf till märsta.nu

Vinnarna A-finaler
F02 – Tyresö FF
F03 – Håbo FF
F04 – Dingtuna GIF
P02 – TP-47 (från Torneo, Finland, som försvarade sin titel från förra året)
P03 – IFK Nyköping
P04 – Husby FF
P05 – Syrianska IF 05
P06 – FC Arlanda Grön
P07 – Sollentuna FK Grön

Vinnare B-finaler
F02 – Västerås IK
F03 – Enköping SK 2
F04 – IFK Mariehamn
P02 – Knivsta IK
P03 – IFK Aspudden/Tellus
P04 – Märsta IK Svart
P05 – Märsta IK Gul
P06 – Hammarby IF FF
P07 – Djurgården

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.