Andie Lahdo, ABS WheelsFoto: Magnus Granhagen
Johan Eriksson på SEABFoto: Magnus Granhagen

Lokala inslag på Bilsportmässan

Lokala företag fanns representerade på Bilsportsmässan i Jönköping 25-28 mars: - Mässan är en viktig del för oss då vi får chansen att visa upp våra fälgnyheter mot en publik och målgrupp som ABS Wheels nischar sig mot, säger Andie Lahdo på ABS Wheels till märsta.nu

ABS Wheels och SEAB medverkade på Bilsportsmässan i Jönköping under påskhelgen 25-28 mars. ABS Wheels satsade på en 100 kvadratmeter stor monter och hade med sig 24 egendesignade fälgar samt två unika och specialbyggda fordon, dels Team Frozen från Disneyfilmen Frost och en Audi A5, speciallackad i Candy röd. Ägaren Andie Lahdo berättar att helgen var lyckad och att försäljningen ökade med 53 procent jämfört med förra årets mässa.
– Vi fick en kanonstart på långfredagen, vi hade mycket folk i montern som var nyfikna på våra konkava fälgar, säger Andie Lahdo.

Specialpris till SEAB
SEAB hade i sin monter Johan Erikssons Dodge Charger RTR-68 som fick specialpris av Richard Rawlings/Gas Monkey Garage från Texas, känd från Discoverys Fast ´n Loud. Richards besök i montern under påskdagen lockade stor bevakning från intresserade mässbesökare.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.