Lokala fotbollslag kämpar för seger i kommande matcher

Så spelar bygdens lag: Redan på fredag kväll är Märsta IK i farten hemma mot Västerås IK. Gott om lokala matcher att bänka sig kring.

Märsta IK tar sig an Västerås IK i spännande möte i Division 3NS på fredag. MIK, som för närvarande befinner sig på fjärde plats i tabellen, har visat fin form med fyra raka matcher utan förlust. Laget är nu fast beslutet att säkra ännu en seger och möjligtvis ta över serieledningen.

I Division 4 möts Rosersbergs IK och Håbo på fredag kväll på Råbergsvallen kl. 20.00. Båda lagen kommer att kämpa hårt för att ta hem segern och förbättra sin position i tabellen.

På fredag kväll spelar även Storvreta2 mot Wigör i Division 6Ö på Ärentunaskolan kl. 19.30. Båda lagen kommer att göra sitt bästa för att ta de viktiga poängen och försöka avancera i tabellen.

På samma kväll möts UIF och Wigör2 i Division 7S på Ekebydalens IP kl. 19.45. Båda lagen kommer att kämpa för att få med sig tre poäng och förbättra sin placering i serien.

På lördag spelar Fanna2 mot Sigtuna IF i Division 6V på Fanna IP kl. 16.30. Det förväntas bli en intensiv match där båda lagen kommer att sträva efter att vinna och fortsätta sin positiva trend.

På söndag möts RIK2 och Skokloster i en spännande match i Division 6S på Råbergsvallen kl. 16.00. Båda lagen kommer att göra sitt bästa för att ta hem segern och skapa en stark position i serien.

Samtidigt kommer Märsta Syrianska att ta sig an Kåre i en annan Division 6S-match på söndag kl. 19.00. Båda lagen kommer att ge allt på planen för att få med sig tre poäng och klättra i tabellen.

Det förväntas bli en helg full av spänning, rivalitet och kämparglöd när bygdens fotbollslag möts för att kämpa om segrar och förbättrad tabellplacering.

Denna text genererades med en textrobot

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening