Polis och åklagare är fortsatt förtegna kring händelsen på Västra BangatanFoto: Jamshid Jamshidi

Locket på från Polis och Åklagare

En person ska ha anhållits i samband med insatsen på Västra Bangatan igår. Men polis och åklagare är fortsatt förtegna om omständigheterna: - Av sekretesskäl kan frågan varken bekräftas eller dementeras, skriver Åklagarmyndigheten kort i ett mail till märsta.nu

Det är ett åklagarlett ärende så vi hänvisar till dem, är beskedet från Polisen i Stockholms län. Åklagarmyndigheten vill varken bekräfta eller dementera om en person anhållits. Polisen arbetade på platsen under natten och troligtvis rör det sig om vapen eller sprängämnen som fanns i lastbilen samt garagen i området.

Polisens Mediecenter hänvisar fortfarande till texten på sin hemsida att ärendet rör inhemsk organiserad brottslighet. En poliskälla gör gällande att en ”HA-kille” gripits. Någon som inte går att få bekräftat från åklagarmyndigheten. Det finns ingen koppling till terrorism enligt Polisen. Sekretessen väntas ligga på tills en person häktas och därefter lär förundersökningssekretess följa vilket innebär att först vid ett åtal kan mer bli känt.

Uppdaterad kl. 14.36

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening