17:e februari är det månskensskridskor i SigtunaFoto: Lions Club/Allan Forsling

Lions arrangerar månskensskridskor

I vanlig ordning kommer Lions Club i Sigtuna att arrangera månskensskridskor i februari, denna gång dagen före Sigtunarännet.

Det laddas för en riktig skridskohelg i Sigtuna, 18:e februari är det Sigtunarännet, men kvällen innan, 17:e februari kommer det att vara månskensskridskor på Sigtunafjärden, en årlig tradition då isen tillåtit.

Första gången det arrangerades var2003 och det brukar bli en magisk afton med marschaller tända runt slingan på fjärden. Slingan är ca två kilometer och i samband med det har man en insamling till välgörande ändamål där man kan skänka valfritt belopp.
– Starten för månskenet är vid Kallbadsbryggan, nedanför minigolfbanan. Sigtunarännet har samma startplats och det äger rum på söndag 18 februari. Om man vill kan man alltså åka skridsko i Sigtuna både natt och dag, berättar Trygve Åhlstad på Lions Club i Sigtuna.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.