17:e februari är det månskensskridskor i SigtunaFoto: Lions Club/Allan Forsling
Lions arrangerar månskensskridskor
I vanlig ordning kommer Lions Club i Sigtuna att arrangera månskensskridskor i februari, denna gång dagen före Sigtunarännet.
Det laddas för en riktig skridskohelg i Sigtuna, 18:e februari är det Sigtunarännet, men kvällen innan, 17:e februari kommer det att vara månskensskridskor på Sigtunafjärden, en årlig tradition då isen tillåtit.
Första gången det arrangerades var2003 och det brukar bli en magisk afton med marschaller tända runt slingan på fjärden. Slingan är ca två kilometer och i samband med det har man en insamling till välgörande ändamål där man kan skänka valfritt belopp. – Starten för månskenet är vid Kallbadsbryggan, nedanför minigolfbanan. Sigtunarännet har samma startplats och det äger rum på söndag 18 februari. Om man vill kan man alltså åka skridsko i Sigtuna både natt och dag, berättar Trygve Åhlstad på Lions Club i Sigtuna.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.