Sigtunabon Linda Vikström ansökte om att få Världens tuffaste jobb men föll på mållinjen.Foto: Pressbild

Linda fick inte Världens tuffaste jobb

Linda Vikström från Sigtuna hade ansökt om att få Världens tuffaste jobb som bonde i Afrika men gick miste om det.

Biståndsorganisationen We Effect hade tagit ut ett antal kandidater för att utse Årets tuffaste jobb som innebär att man får jobba i Afrika som bonde för 1,50 kronor i timmen. Linda Vikström från Sigtuna var en av de nominerade kandidaterna men då We Effect på onsdagsmorgonen tillkännagav vinnaren stod det klart att Linda får stanna hemma istället.

Lisa Johansson från Länna får jobbet, konkurrensen var stenhård från 200 sökande. Hon kommer att arbeta i Zambia mellan 15/1-10/2.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening