LidingöloppetFoto: Lidingöloppet

Lidingöbon: Flytta loppet till Märsta

Lidingöbor ska ha tröttnat på klassiska Lidingöloppet och vill nu flytta det till Märsta.

Janne Åkerblom skriver i en krönika i Idrottens Affärer om att responsen över Lidingöloppet inte är helt överväldigad. En vecka efter loppet besöker krönikören Lidingö där det fortfarande städas upp efter de tusentals som sprungit loppet runt ön. Han möts då av en äldre man i skogen som tycker att man inte ska ha besökare på ön:
– Vad ska det vara bra för? Vi behöver inte vara kända för något. Vi vill absolut inte ha en j*vla massa folk hit. Flytta, för böveln, Lidingöloppet till Märsta eller nåt, ska mannen ha sagt krönikören.

Cirka 25 000 sprang loppet i slutet av september. Det räknas även in som en Svensk klassiker.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.