Foto: Daniel Iskander
Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

Liberalerna vill prioritera mobilfria klassrum

Efter ett beslut i Barn- och ungdomsnämnden i somras så ska klassrummen i kommunala skolorna vara fria från privata telefoner.

Beslutet om att få in ett tydliggörande i ordningsreglerna om privata telefoner i klassrummen togs i juni, det innebär att när skolorna startar på måndag så kommer elever och vårdnadshavare att informeras om att ordningsreglerna. Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) är menar att en mobilfri studiemiljö gynnar alla elever, särskilt de som har det lite svårare i skolan:
– Att ständigt bli störd av sms, mobilspel eller vara på sociala medier försämrar skolresultaten. Därför vill vi se en mobilfri studiemiljö där alla elever kan studera ostört och där lärarna kan ägna lektionstiden åt undervisning istället för att tjata om störande mobiler, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden i Sigtuna kommun.

Liberalerna uppger i ett pressmeddelande att regeringen nu driver förslaget om mobilfria klassrum så att det ska skrivas in i skollagen. Redan idag finns dock möjlighet för lärare och rektorer att förbjuda telefoner. Tanken är dock att förhållandet ska vara det motsatta enligt Liberalerna, det vill säga att det ska finnas undantag när mobilerna får användas.

Innan en ny lag kan vara på plats så kommer alla kommunens skolor att se över hur man kan förtydliga ordningsregler för att främja trygghet och studiero.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Nyheter Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Nyheter Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Nyheter Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Nyheter Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Nyheter Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).