Liberalerna i Sigtuna kommun lade i torsdags förslag om att införa ett seniorråd i kommunen.
På torsdagskvällens kommunfullmäktigesammanträde presenterade Liberalerna i Sigtuna kommun ett förslag om införandet av ett Seniorråd. Syftet med detta initiativ var att stärka seniorernas röst och därigenom stärka demokratin ytterligare. Det framfördes att Sigtuna kommun är en av endast fyra kommuner som saknar ett sådant råd.
Förslaget betonade vikten av inkludering och att alla medborgares åsikter ska bidra till kommunens framtid. Målet var att skapa en mer inkluderande kommun där varje röst är viktig, och där de äldres visdom och erfarenhet skulle ligga till grund för beslut som är klokare och mer hållbara.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.