Foto: Genrebild

Liberalerna kritiserar beslut om förbud mot Foodtrucks

Liberalerna i Sigtuna kommun är kritiska till beslutet från i början av sommaren där foodtrucks förbjöds i kommunfullmäktige.

Liberalerna i Sigtuna uttrycker stark kritik mot det nyligen fattade beslutet att förbjuda foodtrucks på kommunal mark i Sigtuna stad. Beslutet, som togs av majoriteten i kommunen, har väckt reaktioner bland flera politiker, däribland Anders Eriksson (L), som anser att förbudet är ett slag mot småföretagare och ett levande stadsliv.

”Vi i Liberalerna står upp för valfrihet och företagsamhet,” säger Anders Eriksson. Han menar att foodtrucks inte bara är ett populärt inslag för både invånare och besökare, utan även bidrar till att skapa fler mötesplatser och ett bättre matutbud i staden.

Liberalerna framhåller att ett tillåtet foodtruck-verksamhet skulle kunna stärka turismen och det lokala näringslivet genom att locka fler besökare till Sigtuna. Partiet anser att förbudet strider mot deras övertygelse om att främja innovation och företagande i kommunen.

”Vi kommer att fortsätta kämpa för att Sigtuna ska vara en plats där innovation och företagande välkomnas,” avslutar Eriksson.

Läs mer: Foodtrucks förbjuds

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.