Liberaler ber (C) ta ställning om (SD)

Liberalerna i Sigtuna kommun är frågande till vart Centerpartiet står gällande samarbete med Sverigedemokraterna skickade med anledning av det ett öppet brev.

Med anledning av Moderatledaren Anna Kinberg-Batras utspel om att lägga en gemensam alliansbudget sa Olov Holst (M) i Sigtuna att det inte längre håller att låtsas som att Sverigedemokraterna inte finns.

Liberalerna i Sigtuna kommun undrar om Centerpartiet är beredda att sätta sig i beroendeställning av (SD) i fullmäktige:
– Avser Centerpartiet i Sigtuna kommun att, liksom efter valet 2014, vara villiga att bilda en majoritet beroende av Sverigedemokraterna? Alternativt, har ni lokalt nu intagit samma linje som ert parti på riksplanet att inte göra er beroende av Sverigedemokraterna för att styra, skriver Dan Rosenholm och Pernilla Bergqvist i brevet.

Gill Brodin som är gruppledare för Centerpartiet tackar för historielektionen i svaret men poängterar att man aldrig ställts inför valet att sitta i kommunstyre i direkt beroendeförhållande till (SD).
– Vi gör det inte nu och vi kommer inte att göra det sen heller, svarar Brodin.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.